« Ožujak 2024 »

Terenska nastava
Autor: Maja Rukavina, 25. 11. 2013.

Alejom glagoljaša - Istra

Učenici Osnovne škole Štefanje su 18. listopada 2013. g  prisustvovali terenskoj nastavi u Istri, odnosno Aleji glagoljaša. Kako im je bilo, što su naučili i vidjeli, zorno je prikazala učenica osmog razreda….

Put u Istru

Bilo je vedro i prohladno jutro, još je bio mrak. Krenula sam iz Laminca u Štefanje gdje nas je čekao autobus. Mjesec je sjao nad Štefanjem i obasjavao cestu. Tog jutra osjećala sam se bezvoljno pa sam očekivala da će mi cijeli dan biti loš i da ću biti pospana. Kada su se svi napokon smjestili u autobusu, naše putovanje je započelo. Putovali smo u Istru, točnije Višnjan, Motovun, Hum i Roč.

Prvih sat vremena sam prespavala. Nije mi bilo dosadno jer je naša voditeljica bila pričljiva pa smo saznali mnogo toga. Prošli smo kroz vrlo zanimljiv dio Hrvatske, Gorski kotar. Vidjela sam prekrasan krajolik, visoka gorja obrasla raznim drvećem i šumama koje su bujale životom. U daljini sam vidjela Klek koji je bio obavijen maglom pa sam se uživjela u priču o vješticama koju nam je ispričala Martina, naša voditeljica. Vrijeme je bilo promjenjivo, s jedne strane gore je bilo oblačno, a s druge je sjalo sunce. Polako smo se približavali Istri,  a uskoro smo mogli vidjeti Kvarnerski zaljev, Rijeku i Opatiju. To me je posebno obradovalo jer svaki put kad vidim more, razveselim mu se.

Vrhunac našeg putovanja bio je obilazak gradova u Istri. Prvo smo posjetili Višnjan, jednu od najpoznatijih zvjezdarnica u Europi. Tamo mi je bilo jako zanimljivo jer smo teleskopom gledali sunce. Zrak je bio svjež i vjetar je donosio miris lavande. Nakon Višnjana uputili smo se u Motovun. Motovun me oduševio na prvi pogled. Ponosno je stršao između svih brda i gora. Najviše su mi se svidjele kamene kućice i ulice. Sve je bilo zbijeno, a opet tako savršeno. Nakon razgledavanja Motovuna, Alejom glagoljaša uputili smo se prema Humu. Hum je najmanji grad na svijetu, a na ulazu u njega nalaze se velika bakrena vrata s boškarinovim rogovima.

Putovanje u Istru mi se jako svidjelo i preporučila bih svima da barem jednom posjete Istru. Žao mi je što nismo išli u Roč i vidjeli repliku tiskarskog stroja. Voljela bih još jednom posjetiti Istru.

Helena Delač, 8.r.