Dobro došli u Pedagoški kutak naše škole!
Pedagoški kutak osmišljen je kao prostor za podršku učenicima, roditeljima i učiteljima u stvaranju poticajnog i sigurnog okruženja za učenje i razvoj. Ovdje možete pronaći korisne informacije, savjete i materijale o različitim aspektima odgoja i obrazovanja.
Naš je cilj pružiti podršku svakom djetetu kako bi razvilo svoje potencijale, suočilo se s izazovima i odraslo u odgovornu i zadovoljnu osobu. Također, želimo biti oslonac roditeljima i učiteljima u zajedničkoj misiji odgoja budućih generacija.
Redovito ćemo dijeliti teme poput jačanja emocionalne otpornosti, komunikacijskih vještina, prevencije vršnjačkog nasilja te drugih tema koje mogu pomoći u svakodnevnom životu i radu.
S poštovanjem
vaša školska pedagoginja

Povodom tragičnog događaja koji se 20. prosinca 2024. dogodio u zagrebačkoj osnovnoj školi, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu objavio je smjernice za razgovor s djecom o teškim temama.

Svi trenutno dostupni podatci ukazuju na važnost pravovremene podrške i sustavne skrbi za mentalno zdravlje djece i mladih, kako bi se prevenirale ovakve tragedije i osigurala sigurnost u obrazovnim institucijama. Zbog izuzetno osjetljive naravi slučaja, pri kojem je život izgubilo dijete, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu zajedno sa svojim stručnjacima objavio je smjernice za razgovor s djecom o teškim temama, kojima se želi olakšati suočavanje s osjećajem gubitka, straha i nesigurnosti.

Smjernice možete pročitati na sljedećoj poveznici: https://cnzd.org/2024/12/donosimo-smjernice-za-razgovor-s-djecom-o-teskim-temama-u-povodu-nasilja-u-zagrebackoj-osnovnoj-skoli/

Mjesec borbe protiv ovisnosti (15. studenoga – 15. prosinca) obilježava se svake godine kako bi se podigla svijest o opasnostima različitih oblika ovisnosti. Ovaj važan mjesec usmjeren je na edukaciju djece, mladih i odraslih o štetnim posljedicama zlouporabe sredstava ovisnosti poput alkohola, duhana, droga, ali i sve prisutnijih oblika suvremenih ovisnosti, kao što su prekomjerno korištenje tehnologije i videoigara.

U školskoj zajednici važno je razvijati zdrave životne navike, poticati otvorenu komunikaciju i promicati aktivnosti koje pomažu djeci u jačanju samopouzdanja i izgradnji kvalitetnih odnosa. Preventivni programi, radionice i edukacije dio su zajedničkog truda u stvaranju sigurnog okruženja za rast i razvoj učenika.
Roditelji, učitelji i stručni suradnici imaju ključnu ulogu u prepoznavanju i prevenciji problema ovisnosti. Razgovor s djecom o rizicima i posljedicama može im pomoći da razviju kritički odnos prema štetnim ponašanjima. Također, bavljenje sportom, umjetnošću ili drugim kreativnim aktivnostima može biti izvrstan način da se djecu usmjeri prema pozitivnim izborima.
U našoj školi učenici 6. razreda uključeni su u preventivni program Alati za moderno doba koji provode učiteljica geografije Ana Herceg i pedagoginja Ana Milaković. Cilj programa jest snaživanje učenika za razvoj njihovog odgovornog ponašanja značajnog u prevenciji ponašajnih ovisnosti i rizičnih ponašanja u virtualnom okruženju te ostvarivanje pozitivnih razvojnih ishoda. Za učenike 7. razreda i njihove roditelje organizirano je predavanje Sigurno na internetu s ciljem prepoznavanja opasnosti u virtualnom okruženju te edukacije učenika kako reagirati ako se nađu u situacijama potencijalne opasnosti ili ako postanu žrtve nasilja putem interneta. Predavanje za roditelje održano je kako bi roditelji stekli znanja o sigurnom korištenju interneta, prepoznavanju rizičnih situacija te podršci djeci u virtualnom svijetu. Predavanje za učenike i roditelje održali su djelatnici PP Čazma.
Učenici 4. razreda sudjelovali su u programu Mogu ako hoću 1 (MAH-1) te su posjetili Policijsku postaju Čazma. Dočekao ih je policijski službenik koji ih je upoznao s ulogom policije u zaštiti života i sigurnosti građana i educirao ih o štetnosti različitih opojnih sredstava.
Mjesec borbe protiv ovisnosti također je obilježen na 2. sjednici Vijeća učenika. Učenici su s pedagoginjom razgovarali o pojmu ovisnosti, o vrstama ovisnosti, a najviše su razgovarali o ponašajnim ovisnostima, točnije o ovisnosti o internetu. Učenici su ispunili upitnik o samoprocjeni korištenja interneta, zajedno s pedagoginjom prokomentirali su vlastiti rezultat te su im dane upute za uravnoteženo korištenje interneta.
Neposredno prije početka zimskog odmora učenika, organizirano je predavanje za sve učenike od 5. do 8. razreda pod nazivom Mir i dobro. Predavanje su održali djelatnici PP Čazma s ciljem informiranja učenika o opasnostima pirotehnike, riziku od ozljeda i pravnim posljedicama. Također, predavanjem se učenike željelo potaknuti na odgovorno ponašanje i donošenje sigurnih odluka.
Nadamo se da smo provedenim aktivnostima u suradnji s PP Čazma doprinijeli stvaranju zdravije budućnosti!

Poštovani roditelji, dragi učenici,

stručnjaci Odgojnog savjetovališta Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu osmislili su materijale koji mogu pomoći učenicima u izradi plana učenja, povećanju koncentracije tijekom rada i održavanju motivacije za učenje.

Pročitajte ono što smatrate korisnim i ojačajte svoje vještine učenja.

Kako-se-MOTIVIRATI-za-ucenje

Koncentracija-prije-ili-za-vrijeme-ucenja

Plan-ucenja

Kako-MUDRO-postaviti-ciljeve

Kako-povecati-koncentraciju-kod-djece

Kako-mozemo-izvjezbati-koncentraciju

Skip to content